Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej KRADENT
22-300 Krasnystaw, ul. Okrzei 98a

http://www.krajewscy.lublin.pl          e-mail: gabinet-krajewscy@wp.pl


Publikacje

Historia stomatologii

Cudowne lekarstwa

Aforyzmy

Humor

Św. Apolonia

Wsparcie UE


Design by AX-NET 2003Cudowne lekarstwa


     Ból zębów trapił ludzi wszystkich epok. Nasi przodkowie byli przekonani, że jego sprawcą jest robak zębowy. Starożytni Babilończycy i Asyryjczycy wierzyli, że to demon przybiera postać robaka, by gryźć i kąsać. Chińczycy dopatrywali się chorób zębów w nadużyciach seksualnych. W wielu kulturach rozpowszechnione było przeświadczenie, że mleczne zęby powstają z mleka osadzającego się na dziąsłach niemowlęcia. A jak w tamtych czasach radzono sobie z bólem zębów? Sposobów było wiele. Psujące się zęby owijano pergaminem z tekstami modlitwy. Cierpiącym doradzano pocałowanie osła lub odgryzienie głowy myszy. Do dziury w zębie wkładano wesz. Zalecano płukanie ust moczem małych chłopców. Żuto tytoń, uważany przez stulecia za panaceum na niemal wszystkie kłopoty ze zdrowiem.
W przypadku bólu zębów chory powinien trzymać w ustach ochładzające wywary, soki nie bardzo cierpkie, wzmocnione kamforą. Często wystarcza użycie różanego olejku i mastyksu lub olejku z niedojrzałych śliwek albo olejku mirtowego. Ulgę w cierpieniu miało także przynosić przystawianie do korzeni zębów pijawek lub puszczanie krwi z naczynia znajdującego się pod językiem, lub też postawienie pod brodą ciętych baniek. Do "osłabienia zębów" służyła kora z korzeni jedwabnicy i "ślinogona", roztartych z mocnym octem do konsystencji miodu; smarowano nią "podstawę" zęba trzy razy dziennie. Równie dobrym lekiem był arszenik gotowany z mlekiem. Także "ślinogon" pozostawiony w occie przez 40 dni na słońcu zakrapla się w miejscu umyślnie naciętego lancetem dziąsła, a po 2-3 godzinach "ząb łatwo daje się wyciągnąć".
"Bolenie zębów iest rozmaite, których przyczyn Medykowie dwanaście czy trzynaście kładą. Potrzeba wiedzieć, ieżeli ząb jest czczy, to się pociechy nie trzeba po nim spodziewać, cokolwiek lekarstwo pomaga, ale przecię cale bolu nie odeymuie. Kto takie czcze zęby ma, y chce mieć pokoy, ten musi dać albo wyrwać, albo tesz na tym mieyscu, którą Artemiam carotidis zowią, przez które descensy,w zęby wpadają, kauteryą stawić, albo ią wypalić kazać, co iest doświadczona rzecz, y preserwuie na potym od bolu. Kto się zaś boi albo dać wyrwać, albo kauteryą wypalić, na pomienioney usznei żyłce, temu może ten czczy ząb zamorzyć, albo zapryskiwać oleo witroli. Nic nie iest lepszego na zębow y głowy bolenie, iak za każdym uchem po dwie piiawki kazać przypiąć, które nieczystą krew wysysaią, czegom y ia doświadczył y approbował."

Proszki do zębów

     "Wziąć cremor tartari półtora łuta, ałunu palonego pół łuta, ziemi japońskiej ćwierć łuta, to wszystko utłuc miałko w moździerzu i już proszek gotowy. Chcąc jemu przydać zapach przyjemny, trzeba wlać olejku różanego sześć kropli i cynamonowego dwa grany, potem wsypać w czystą szklankę, przykryć dobrze i chować na chłodnym miejscu, gdzie się długo konserwować może. Tym proszkiem dwa albo trzy razy na tydzień chędożyć zęby, wziąwszy go na szczoteczkę lub na kawałek aksamitu, potem wypłukać czysto usta z tego proszku. Nie tylko że zęby białe się robią, ale też te, które się chwieją, znowu się umacniają, dziąsła zdrowe i czerstwe zawsze zostają i wszelka nieczystość z zębów odchodzi". "Zęby będą białe i od szkorbutu wolne, cegłą tłuczoną i solą miałką zarównie wycierając. Albo jęczmień, sól białą i miód zarównie zmieszawszy." "Na zęby czarne y zaplugawione zaleca się pocieranie ich startymi na proch orzechami lub płukanie ciepłym roztworem orzechów z solą, mąką jęczmienną zmieszaną z mlekiem i solą albo też slazu wysokiego korzeń suchy warzyć cały dzień w wodzie potym uwinąć wpapier, zagnieść wgorący popiół, żeby uschnął y tym zęby wycierać."

Na robacy w zębiach

     "Kiedy komu robacy w zębiach, tedy weźmij siemienia konopnego, warz je w nowym garczku i kamienie w nie włóż rozpalone, tedy się nad parą ową nachylisz, tedy robacy wypadną - rzecz jawna jest."

Lekarstwo od bólu zębów

     "Weźmij gliset ziemnych, warz je w oliwie, jak się ugotują wystudź, wley tego oleyku w ucho przeciwne. Kiedy ból od zimna, weź korzenie piretrium, trzymay w zębie. Ból zębów wywołany ciepłą przyczyną łagodzi wysuszona skóra węża przyłożona do zębów wewnętrzną swoją stroną." Albo "dostać ziela krwawnika i ziela bluszczu, utłucz to społem na miazgę i przyłóż na tę stronę, gdzie zęby bolą, na wierzch albo skronie".

Lekarstwo przy wyrzynaniu zębów

     "Gdy się dzieciom zęby maią puszczać swierzbią ich dziąsła y płaczą. Weź na to miodu y masła młodego niesolonego, zmieszać a tym dziąsła zasmarui, puszczą się im prędko zęby. Łatwie się tysz dzieciom zęby puszczają, gdybyś im zawiesił na szyey ząb dzikiego wieprza albo wilczy albo proszkiem zęba psa wściekłego ząbki pocierał". Zaleca się także sok ślazowy z żółtkiem lub mózg jagnięcy z krowim mlekiem zmieszane i stosowane do wcierania.

Postępowanie w złamaniach

     "Złomaną kość na przód równo a w łupki włóż, świnie czeluście na popiół spal a ten popiół syp na słoninę warzoną, a na mieysca ciepło przykładay gdzie kość złomała, albo tłuczone raki z masłem starym przykładay."

Postępowanie w przypadku bólu zębów

     "W razie dotkliwego bólu służą korzystnie lewatywy, okładanie szczęki ciepłymi kataplazmami, tudzież przetrzymywanie w jamie ustnej ciepłego płynu. Do tego celu gotuje się korzenie pięciolościa w winie rozcieńczonym, albo korzenie lulka w wodzie z octem lub rozrzedzonym winie, do których jeszcze dodaje się nieco soli; także łupinki niezbyt wysuszonych makówek albo korzenie pokrzyku, tym sposobem przyrządzone."

Sekret od bólu zębów

     "Chory trzymający magnes na bolejącym zębie w kilka minut bólu się pozbędzie. Okoliczności, które się przy tym maią zachować, są te, aby chorujący twarzy połowę na północ obrucił, nie kto inny, ale on niech się dotyka magnesem boleiącego zęba." Albo "korzeń kobylego szczawiu podczas Wiosny wykopany i suszony dotykaiąc nim zęba boleiącego, albo trzymaiąc na nim, uśmierza ból iego". Albo "kto iest podległy częstemu bólowi zębów, niech sobie dostanie kostki z uda żaby ziemney, która gdy dotknie zęba, zaraz ból ustanie".

Jak usuwać bolący ząb, gdy lekarstwa nie skutkują

     "Trzeba ząb oskrobać dla ogołocenia go z dziąseł, a potem nim wstrząsać; powtarza się to tak długo, dopóki ząb dobrze się obrusza, ponieważ mocno tkwiący, wydobywać bardzo niebezpieczną jest rzeczą. Po takim przygotowaniu wyjmuje się ząb, jeżeli można ręką, a gdy się to nie udaje, za pomocą umyślnie w tym celu sporządzonych kleszczy - rhizagra przez Greków zwanych".

Leczenie próchnicy

     W próchnicy zęba należy ubytek "oskrobać i pocierać roztartym kwiatem różanym z dodaniem czwartej części dębianek i tyleż myrry; nadto poleca się często płukanie szczerem winem, dalej okrywać głowę, używać częstej przechadzki, nacierania głowy i unikać ostrych pokarmów". "Na ząb sprochniały zaleca się iabłko zamorskie pomieszane z octem, które po odpowiednim przyrządzeniu na podrapane dziąsła należy przyłożyć, a po maly chwili wyrwiesz mu ząb palcami, że bólu żadnego nie uczuieł."

Zęby, aby były białe, czyste z różnemi Romediami

     "Piękna rzecz ile Damie każdey mieć białe zęby, y choćby ktora miała wpiękności swoiey Anielską twarz, gdy ma czarne zęby, wszystkie to oszpeci piękność, ztąd do tego y z ust cuchnie, że przez to każdego od siebie w upodobaniu odrazi. Więc wziąć Leczmienia, Soli białey tłuczoney, y Miodu po równey części, y vmieszać to iako na paszt, y ta ingredientia, sobie zrana wycierać zęby, będą czyste, chędogie y od skorbutu wolne."

Dla higienicznego utrzymywania jamy ustney

     "Zęby tedy zrana, po iedzeniu, y nanoc czystą wodą zawsze wymywać, chędożyć y płukać, usta, dziąsła, zęby, zwierzchu y zewnątrz, iednak przecie ostrożnie wycierać, aby skorki na dziąsłach do krwie nie zranić, y nie zetrzeć, a po wymyciu, chędogo chustą wycierać."


więcej >>>

do góry 


© 2003-2014 by KRADENT